Biżuteria handmade - o co tak właściwie chodzi?

Biżuteria handmade - o co tak naprawdę chodzi?

Biżuteria handmade jak sama nazwa wskazuje to biżuteria wykonywana ręcznie. Handmade w języku angielskim oznacza rękodzieło czyli wyroby stworzone nieprzemysłowo, bez użycia maszyn. Istnieje wiele przeróżnych technik tworzenia takiej biżuterii  i wydaje się, że jedynym ograniczeniem może być tylko wyobraźnia!

Biżuteria ręcznie robiona zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, pojawia się na wybiegach mody, a nieudolne podróbki trafiają nawet do sieciówek. Jednak o popularności i modzie na biżuterię handmade napiszę innym razem, a dziś jeśli macie ochotę czytać dalej chętnie przybliżę Wam popularne, wybrane przeze mnie techniki jej tworzenia. Jeśli chodzi o ich wybór kierowałam się swoimi osobistymi doświadczeniami i odczuciami, będzie więc troszkę subiektywnie.

Wybrane techniki tworzenia biżuterii handmade


1. Biżuteria sutasz (soutache) - Ta technika przeżywa obecnie swoje 5 minut, co nie dziwi zupełnie, biorąc pod uwagę fakt, jak zjawiskowa może być to biżuteria. Do jej tworzenia potrzebne są specjalne sznurki sutaszu, nici i wszelkie możliwe koraliki, kamienie i inne dodatki. To właśnie dzięki nim powstają fantazyjne wzory, esy floresy. Wspaniałe formy, ogromny wybór kolorystyczny, dodatek koralików  kamieni, wszystko to sprawia, że powstają prawdziwe dzieła sztuki.

2. Biżuteria makramowa, (technika makramy) -sztuka wiązania sznurków w fantazyjne sploty i węzły często z użyciem koralików. W biżuterii nazywana niejednokrotnie mikromakramą. Obecnie przeżywa swój renesans, głównie za sprawą bardzo popularnych bransoletek o regulowanej długości z zawieszkami. Techniką makramy można wykonać również bardziej skomplikowane projekty, duże naszyjniki i wisiory z kamieniami, bransolety i kolczyki.

3. Beading - czyli z języka angielskiego koralikowanie. To biżuteria handmade tworzona z mnóstwa maleńkich koralików (zaskoczyłam, prawda :D ?) , która skradła serca wielu kobiet. Do tej techniki zaliczamy również haft koralikowy. W moim odczuciu jest równie efektowna i piękna jak biżuteria sutasz. Bardzo pracochłonna.

4. Wire wrapping - technika tworzenia niepowtarzalnej biżuterii z drutu, która polega na owijaniu grubszych drutów cienkimi, łączeniu ich ze sobą w różne fantazyjne kształty . Wymaga przede wszystkim wprawy, doświadczenia i cierpliwości. Najbardziej popularne jest wykorzystywanie drutu srebrego i miedzianego, choć spotkać można również biżuterię tworzoną w brązie lub stali chirurgicznej.

5. Biżuteria z modeliny, masy polimerowej lub mas plastycznych - celowo użyłam tak wielu określeń, z tego względu, że "modelina" nie brzmi zbyt poważnie, prawda? Można się tu jednak bardzo pozytywnie zaskoczyć, po pierwsze dlatego, że materiał ten w znaczący sposób różni się od modeliny szkolnej i ma z nią niewiele wspólnego pod względem jakości. Do tworzenia biżuterii używa się bowiem specjalnej masy polimerowej (termoutwardzalnej), która jest trwała, lekko elastyczna i odporna na uszkodzenia.  Tworzenie w tej technice daje ogrom możliwości. Jeszcze całkiem niedawno bardzo popularna była biżuteria, która wygląda jak prawdziwe jedzenie: ciasteczka, kawałki owoców i tortu... mniam, lub przypominająca do złudzenia żywe kwiaty.



6. Biżuteria z ceramiki - w dużym skrócie to biżuteria z gliny, która  jest ręcznie formowana, suszona, wypalana w temperaturze 900 stopni, szlifowana i szkliwiona. Oczywiście proces ten jest o wiele bardziej skomplikowany i nie tak prosty jak mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać.

7. Biżuteria z metali - metaloplastyka - biżuteria z użyciem różnego rodzaju metali, najczęściej miedzi i srebra, które formowane są według wizji twórcy. Nie śmiem nawet opisywać tej wspaniałej i dającej ogrom możliwości techniki, jest ona na liście moich celów, które mam nadzieję zgłębić w niedalekiej przyszłości.

7. Biżuteria z żywicy - możemy w niej zatopić nasze małe skarby, pamiątki, uwiecznić wspomnienia. Ta z suszonymi kwiatami stała się bardzo popularna. Do jej wykonania oprócz żywicy potrzebne będą oczywiście formy, które nadadzą jej ostateczny kształt. Na pozór dość łatwa technika wymaga jednak wprawy, doświadczenia i wiedzy.

Wielu twórców łączy wybrane techniki ze sobą i tworzy piękne, fantazyjne projekty. Często spotkać można połączenie beadingu z sutaszem, metaloplastyki z wirewrapping czy fusingiem, itp.

Podobnych technik jest nieskończenie wiele, więc wymienię jeszcze te, z którymi najczęściej miałam styczność: biżuteria z drewa, filcu, modna biżuteria z węgla, szkła, a także robiona na szydełku. Znacie inne techniki tworzenia biżuterii handmade? Koniecznie napiszcie o nich w komentarzu :)

17Kometarze

    • Avatar
      Belinda Windows
      cze 6, 2021

      Greetings, I should say it was a really terrific experience for me when I dropped by at your website. I just wanted to compliment you on the high quality of the work you have done here and to wish you all the best with it as you grow in the future. It was a hoot to browse your internet site - Belinda Windows

      • Avatar
        sty 2, 2023

TELEWIZJA CYFROWA CANAL+

Satelitarne anteny Canal+ umożliwiają dostęp do kilkudziesięciu kanałów telewizyjnych w cyfrowej jakości obrau

TELEWIZJA CYFROWA CANAL+

Satelitarne anteny umożliwiają dostęp do kilkudziesięciu kanałów telewizyjnych w cyfrowej jakości obrazu, profesjonalny montaż zestawów telewizji cyfrowej dostępny jest u lokalnego autoryzowanego instalatora działającego na terenie Warszawy oraz województwa mazowieckiego. Każdy klient canal+ może liczyć na obsługę techniczną w trakcie trwania całej umowy, istnieje możliwość dokupienia dodatkowych pakietów programowych w salonie operatora lub bezpośrednio przez infolinię abonencką.

Dopisz odpowiedź

* Imię
* E-mail (Nie udostępniane)
   Strona www (Nie udostępniane)http://)
* Komentarz
Wpisz kod