Z Czego Tworzę Swoje Prace - Słów Kilka o Materiałach i Technikach CZ. II: Biżuteria z żywicy

by: Pracownia Kameleon Category: Z mojego bloga comment Comment: 0 favorite Hit: 696

Dziś zapraszam na kolejny wpis o materiałach, z których tworzę biżuterię specjalnie dla Was. To technika, z którą pracuję najkrócej, bo nieco od ponad roku, mogę jednak powiedzieć, że jest jedną z najbardziej fascynujących ale też i trudniejszych metod z jakimi miałam do tej pory styczność :)
Dzisiejszy wpis dedykowany jest biżuterii tworzonej z żywicy.


Żywica Epoksydowa – Co To Jest?

Żywica epoksydowa to syntetyczny polimer, który po zmieszaniu z utwardzaczem tworzy twardy, przezroczysty materiał. Jest szeroko stosowana w różnych dziedzinach, od przemysłu po sztukę. W kontekście biżuterii żywica epoksydowa umożliwia tworzenie unikatowych, trwałych i estetycznych elementów.

Zalety Żywicy Epoksydowej


Przezroczystość
: Po utwardzeniu żywica epoksydowa jest krystalicznie przezroczysta, co pozwala na wtapianie różnych elementów i tworzenie efektu szkła.


Trwałość
: Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, co sprawia, że biżuteria z niej wykonana jest trwała i odporna na działanie czynników zewnętrznych.


Wszechstronność: Można ją barwić, dodawać brokat, suszone kwiaty, muszle, kamienie i wiele innych elementów, co daje nieskończone możliwości twórcze.


Jak Tworzy Się Biżuterię z Żywicy Epoksydowej?

Zanim przejdę do szczegółów powiem tak: ciężko i nie bez przygód! A na filmikach oglądanych w internecie wszystko wyglądało na takie proste...

Przygotowanie Materiałów

    • Żywica epoksydowa i utwardzacz: Są one zazwyczaj sprzedawane w zestawach.
    • Formy: Silikonowe formy o różnych kształtach (np. serca, koła, krople).
    • Dodatki: Barwniki, brokat, suszone kwiaty, muszle, kamienie itp.

Narzędzia: Rękawiczki, patyczki do mieszania, pipety, papier ścierny, polerka.


Mieszanie Żywicy

Żywicę epoksydową i utwardzacz należy dokładnie wymieszać w odpowiednich proporcjach, zgodnie z instrukcją producenta. Zwykle stosuje się proporcję 1:1 lub 2:1.


Dodawanie Barwników i Dodatków

Do mieszanki żywicy można dodać barwniki, brokat czy inne drobne elementy dekoracyjne.

Wylewanie Żywicy do Form

Gotową mieszankę należy ostrożnie wlać do silikonowych form. Można użyć pipety lub patyczków, aby dokładnie wypełnić formę i uniknąć pęcherzyków powietrza.

Niestety formy po kilku razach nadają się wyłącznie do wyrzucenia. To jeden z niefajnych aspektów tworzenia...

Usuwanie Pęcherzyków Powietrza

Pęcherzyki powietrza można usunąć, delikatnie opalając powierzchnię żywicy zapalniczką lub suszarką do włosów na niskim ustawieniu ciepła.

Czas Utwardzania

Żywica epoksydowa wymaga czasu na utwardzenie, zazwyczaj od 24 do 48 godzin, w zależności od warunków otoczenia i grubości wylewanej warstwy.

I tu mała dygresja: biżuteria musi być tworzona warstwami. U mnie z reguły są to przynajmniej 3 cienkie warstwy, dzięki którym biżuteria ma trójwymiary charakter.
Oznacza to jednak, że tworzenie przykładowego wisiorka trwa około tygodnia lub więcej!!!
Całkowity czas utwardzania biżuterii z żywicy jest w rzeczywistości jeszcze dłuższy. Aby biżuteria mogła zostać poddana obróbce, np. szlifowaniu musi minąć przynajmniej tydzień... a jeszcze lepiej gdyby był to czas o wiele dłuższy - im dłuższy tym lepiej.


Wyjmowanie z Form

Po utwardzeniu żywicę można ostrożnie wyjąć z formy. W razie potrzeby elementy można przeszlifować papierem ściernym i wypolerować, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię.

I tu właśnie jest haczyk, o którym pisałam powyżej :)


Montaż Biżuterii

Utwardzone elementy można zamontować na różnego rodzaju bazach do biżuterii – zawieszkach, kolczykach, bransoletkach. Używa się do tego specjalnych klejów lub elementów mocujących.



Podsumowanie

Tworzenie biżuterii z żywicy epoksydowej to fascynujący proces, który pozwala na ogromną kreatywność i daje piękne, trwałe rezultaty. Dzięki swojej przezroczystości i możliwości wtapiania różnorodnych elementów, żywica epoksydowa jest idealnym medium do tworzenia unikatowych i oryginalnych ozdób.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December